Projekt fotograficzny „Nauczyciele Miłości”

Kochająca się rodzina przedstawiając znajomym trójkę swoich dzieci, tak opowiadała o swoich pociechach:

– Piotr jest wspaniałym skrzypkiem…, Anna studiuje medycynę…

Wskazując na swojego najmłodszego, niepełnosprawnego synka, powiedzieli z czułością:

– A to jest nasz nauczyciel miłości…

Odkąd urodził się mój Mikołaj – i opadły pierwsze trudne emocje związane z diagnozą – wiedziałam, że bardzo chciałabym przekuć moje doświadczenia mamy niepełnosprawnego dziecka w coś dobrego, że to wszystko nadało mojemu życiu jakiś niewysłowiony, głęboki sens. Wiedziałam, że chcę wspierać wszystkich, którzy dostali lub dostaną kiedyś swoją trudną „diagnozę”, tych, dla których akceptacja choroby własnego dziecka i jego niepełnosprawności jest zadaniem trudnym, może nawet nieosiągalnym… Wiedziałam też, że chcę pokazać światu, jak pięknym i wyjątkowym darem jest dla nas życie naszego Mikołajka – takie jakie jest, bo przecież innego Mikołajka nie ma i nigdy nie było… stąd ta właśnie strona…

Z miłości do fotografii od wielu lat zatrzymuję w kadrach rodzinne relacje, emocje, ulotne chwile…

I gdy połączyłam własne doświadczenie z pasją, powstał pomysł na ten właśnie projekt…

Projekt „NAUCZYCIELE MIŁOŚCI”

„Nauczyciele miłości” to projekt fotograficzny, którego celem jest wystawa fotografii rodzinnych, obejmująca kilkanaście rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Chciałabym jednocześnie przedstawić ich wzruszające historie. Fotografie, tworzone naturalnie, trochę z ukrycia, będą ukazywać pełne miłości relacje w tych rodzinach, budowane na akceptacji i radości bycia razem. Cechą moich rodzin jest optymizm, pozytywne myślenie, akceptacja i przede wszystkim bezwarunkowa miłość, nadająca sens wszelkim wyzwaniom, jakie stają przed nimi każdego dnia.Ich motywacją jest piękne życie, o jakim marzą dla swoich małych Nauczycieli Miłości.

Dwa słowa o mnie, mojej historii i dlaczego taki projekt…

Nazywam się Beata Muchowska. Historię mojej rodziny i naszego Mikołajka znajdziecie na tej stronie. W telegraficznym skrócie jednak: jestem fotografem portretowym i rodzinnym, ale przede wszystkim żoną i mamą 3 fantastycznych chłopaków: Franka, Maksa i Mikołajka. To Mikołaj właśnie od 15 miesięcy jest naszym najprawdziwszym Nauczycielem Miłości – bezwarunkowej i zupełnie wyjątkowej. Daje nam wielkie poczucie sensu i odkrywa ogromne pokłady dobra we wszystkich, którzy go poznają. Zawsze byłam i wciąż jestem niepoprawną optymistką, choć nigdy nie zapomnę 3 dni przepłakanych po otrzymaniu diagnozy – 3 długich dni, w których wypłakałam cały swój żal do losu, przeżyłam niewysłowiony, przeszywający ból i niezgodę na chorobę synka. Po nich przyszedł jednak nowy dzień i zobaczyłam tę samą sytuację w zupełnie innym świetle, innymi oczami. Spojrzałam w oczy Mikołajkowi i zdałam sobie sprawę, że życie otworzyło przede mną nowe wyzwania, że najważniejsze przecież, że jesteśmy razem, szczęśliwi, że nie ma i nie było innego Mikołaja, że dostałam właśnie tego najbardziej wyjątkowego do kochania! Zdałam sobie też sprawę, że moje życie może być jeszcze bogatsze, jeszcze pełniejsze. I to zależy tylko ode mnie! Mikołaj nie jest ograniczeniem, jest morzem możliwości. Jest inspiracją i bratnią duszą. Kochamy podróże, więc podróżujemy razem! Kochamy taniec, więc tańczymy… bo co w życiu jest tak naprawdę ważne?

Kocham też fotografować, dlatego chcę stworzyć ten projekt, niosący pozytywny przekaz, dobrą energię w świat. Chcę swoim sposobem patrzenia odczarować świat niepełnosprawnych rodzin i dać impuls idei, że tak naprawdę bardzo wiele jest w nas, w naszym nastawieniu, w naszej podświadomości. Chcę opowiedzieć Wasze historie i dać nimi przykład i nadzieję…

Poniżej: To my czyli Rodzina Mikołajka :)

Rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi – kogo szukam…

Do realizacji projektu potrzebuję ok. 15 rodzin. Szukam ludzi radosnych, z optymistycznym usposobieniem, akceptujących i działających, starających się nie narzekać, którzy chcieliby podzielić się swoimi historiami i dać niezwykły przykład, że, pomimo nieoczekiwanych wyzwań od losu, można żyć pięknie i być bardzo szczęśliwą rodziną. Zależy mi, aby rodziny były zróżnicowane pod względem wieku i stopnia niepełnosprawności dzieci tak, aby móc jak najszerzej ten temat ująć.

Sesje fotograficzne

Sesje fotograficzne, które wykonuję są nieodpłatnie i niekomercyjnie. Każda rodzina otrzyma ode mnie min. 10 rodzinnych fotografii w formacie cyfrowym. Jednocześnie warunkiem wzięcia udziału w projekcie jest zgoda na publikację wizerunku całej rodziny na potrzeby projektu, zarówno w internecie, jak i w postaci wydruków fotograficznych.

Chciałabym, aby sesje były zróżnicowane, także pod względem lokalizacji… cudownie byłoby wykonać sesję w parku, nad Bałtykiem, w Tatrach, a jeszcze inną na wycieczce rowerowej. Wiele zależy od Was, gdzie czujecie się dobrze, co lubicie razem robić, jakie miejsca kochacie…

Poniżej: kadr z projektu „Nauczyciele Miłości” – sesja rodzinna Ellie (Cri du Chat)

Wasza historia

Poza zdjęciami, chciałabym przy Waszych fotografiach opisać Waszą historię, opowiedzieć o Waszych codziennych wyzwaniach, o chorobie… I jeśli macie swoją stronę lub prowadzicie bloga, chciałabym dać możliwość odbiorcom, aby mogli z Wami zostać na dłużej, mogli Was poznawać, kibicować Wam, pomagać… To także jeden z celów mojego projektu.

Wybór rodzin

Ten etap będzie dla mnie najtrudniejszy, ponieważ, gdybym tylko mogła, chciałabym poznać wszystkie rodziny, które zgłoszą się do projektu. To jednak oczywiście nie będzie możliwe. Dlatego też, aby lepiej Was poznać, przygotowałam formularz zgłoszeniowy do projektu, dzięki któremu wybiorę w najbliższych 12 miesiącach moich bohaterów. Rodziny, których nie wybiorę w pierwszej kolejności, mogą dołączyć do projektu w późniejszym czasie, jeśli tylko będzie możliwość jego kontynuacji w przyszłości (czego nie wykluczam).

Jeśli jesteście rodziną, której szukam, proszę, prześlijcie do mnie maila na adres:

bea.muchowska@gmail.com

Odpowiem odsyłając formularz zgłoszeniowy do projektu i pełną informację o projekcie.

Nie określam daty nadsyłania zgłoszeń, ani końca projektu. W miarę możliwości na bieżąco będę umawiać się na sesje fotograficzne z poszczególnymi rodzinami. I mam nadzieję, że pewnego dnia będę wiedziała już, że mam na tych fotografiach tyle dobrej energii, miłości i pięknych wzruszających historii, że mogę je wreszcie pokazać światu :) Może uda się za rok? Chciałabym… Trzymajcie mocno kciuki!!!

Poniżej: kadr z projektu „Nauczyciele Miłości” – sesja rodzinna Jadzi (Zespół Menkesa).

#nauczycielemiłości