Metoda Tomatisa – eksperymentujemy!

Rozpoczęliśmy w końcu terapię metodą Tomatisa – to rodzaj treningu słuchowego, polegający na odsłuchiwaniu dźwięków podawanych drogą powietrzną oraz kostną z tzw. „elektronicznego ucha” (modelu ucha ludzkiego) – urządzenia zaprojektowanego przez twórcę metody – Alfreda Tomatisa. W uproszczeniu zakłada się, że głos ludzki zawiera tylko to, co słyszy ucho. Jeżeli uchu uszkodzonemu umożliwi się ponowne prawidłowe słyszenie, to wówczas jakość głosu ulegnie szybkiej i nieświadomej poprawie. Odpowiednia stymulacja słuchowa w myśl praw Tomatisa spowodować ma zdecydowaną i trwałą poprawę artykulacji, ćwiczenia te stymulują ośrodkowy układ nerwowy, w tym szczególnie korę mózgową. Podczas treningu wykorzystywana jest m.in. muzyka     Mozarta, chorały gregoriańskie, czy dźwięki związane z ludzką mową – w naszym wypadku przemodulowany głos mamy, czytającej Małego Księcia :).

Tyle w teorii.

W praktyce Mikołajek przez 2h ma na uszach specjalne słuchawki z taką kostką na czubku głowy i słuchając muzyki, czy głosu mamy bawi się z ciocią Patrycją.

(koszulka nie jest przypadkowa! 😉 )

Ale że są to nasze ostatnie zajęcia w ciągu bardzo intensywnego treningu – Mikołaj dość szybko kończy swoją aktywność i przechodzi w stan pracy „zdalnej” 😉 Na szczęście ta metoda działa także podczas snu, więc Miki ma zapewne bardzo kolorowe sny!

Niby tu taka ciężka praca, a proszę jaki luksus, Panie 🙂

Czekamy na rezultaty!

Comments are closed